Bathory

19. září 2010 v 19:56 | ejunka |  Další filmy
Dnes 19.9 ve 20:00 na čt1 Bathory od Juraje Jakubiska.
bathory


tady je takový zkácený popis filmu a pár obrázků:
Autor scénáře a režisér Juraj Jakubisko se rozhodl uvést na stříbrné plátno příběh Čachtické paní, mocné a bohaté uherské šlechtičny z přelomu 16. a 17. století Alžběty Bathory, která je nechvalně proslulá jako největší masová vražedkyně všech dob, a která si údajně nade vše libovala v koupání v krvi mladých panen.

Juraj Jakubisko se nicméně rozhodl přiklonit k názoru těch historiků, kteří za krvavou legendou vidí především nelítostný boj o moc odehrávající se v Uherském království na pozadí smrtelného ohrožení ze strany osmanských Turků a neúprosné snahy Habsburků o hegemonii ve střední Evropě. Důvodem pro vykonstruovaná obvinění hraběnky Bathory se podle tohoto výkladu stal především její nesmírný majetek, který neměl v tehdejších Uhrách obdoby.
V hlavní roli hraběnky Bathory, jakož i v dalších rolích se můžeme těšit na skvělé herecké obsazení, včetně účasti mezinárodně proslavených hereckých hvězd.J.F.Historický velkofilm režiséra Juraje Jakubiska z roku 2008, realizovaný ve slovensko-česko-britsko-maďarské koprodukci, polemizuje s krvavou legendou o uherské hraběnce Erszébet Báthoryové (1566-1614). Monumentální freska, rozčleněná do tří kapitol, ukazuje údajnou vražedkyni (známou jako Čachtická paní) jako oběť mocenských her a závisti vůči jejímu vlivu, majetku a nepoddajnému charakteru.První část s podtitulem Ferenc. Čachtice 1593 líčí mimo jiné konfliktní vztahy mezi titulní hrdinkou (v podání britské herečky Anny Frielové) a jejím manželem Ferencem Nádasdym (Vincent Regan), zajatým v bitvě s Turky u Ostřihomi. Druhá část s podtitulem Darvulia se odehrává o deset let později. Jejími klíčovými postavami jsou vědma Darvulia (v podání režisérovy manželky a producentky filmu Deany Jakubiskové-Horváthové) a dvojice vynalézavých mnichů (Bolek Polívka a Jiří Mádl), kteří sestrojují kuriózní aparáty. Titulní postavou třetí kapitoly Thurzo je intrikánský šlechtic (Karel Roden), jenž usiluje o hraběnčin majetek a zinscenuje vůči ní falešné obvinění. Další důležitou postavou rozmáchlého vyprávění je malíř Merisi zvaný Caravaggio (Hans Matheson)...Mnohožánrová kronika, jež vzbudila rozporuplné reakce (hlavně kvůli údajné manipulaci s historickými fakty), je dokladem režisérovy unikátní imaginace. Jakubisko je autorem mnohých výtvarných prvků filmu, včetně originálně vytvořených pláten. Kameru vedl F. A. Brabec, kostýmy navrhla Jaroslava Pecharová, na filmu se podílela také Česká televize. Náročný projekt s mezinárodním obsazením (klíčovou postavu krále Matyáše II. zosobnil Franco Nero), proslul i ojedinělým rozpočtem 350 milionů korun.


bathory
bathory
bathory
bathory
bathory
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama