Korzet a jeho historie

17. září 2010 v 13:03 |  fashion

KORZET a jeho historie

Proč právě korzet?
Myslím, že korzet má velké kouzlo. Erotický náboj. Smyslný a zároveň děsivý úkol, redukci ženské postavy, extrémní vliv na tvar ženských křivek. Drtí svoji silou jejich pas, povznáší a dává důraz ženským prsům. Žena trpí a zároveň se stává krásnou. Žena získává neobyčejnou vizuální sílu a v člověku probouzí pocit podřízenosti. Stává se otrokyní korzetu a otrokářkou našich nízkých pudů. Korzet je černá magie módy. Oslňuje, podmaňuje a vzrušuje. Proto jsem se rozhodl zpracovat právě tento článek a přidat několik zajímavých fotografií. 
Co je to korzet?
Korzet je součást oděvu, která má za úkol tvarovat ženské torzo, zvýraznit ženské křivky, "extrémně" redukovat pas a zploštit či zvednout prsa.
korzet2Historie Korzetu.
Pokud budeme pátrat po době vzniku této součásti ženského šatníku, musíme se vydat mnohem dál, než jsme čekali. Dokonce první stopy po užívání korzetu, lze najít již v neolitických archeologických nálezech v Anglii - Brandon v Norfolku. Na tehdejších kresbách, bylo možné spatřit ženy v těsně sevřených korzetech ze zvířecí kůže. V některých jeskyních byly nalezeny kamenné panenky v korzetech převázané a stáhnuté šlachou z ptáků a malých zvířat.
I kolem roku 1700 před naším letopočtem se odhaduje časté použití korzetů. Ženy nosily kolem pasu malinké opasky a dá se říci, že se předháněly v jejich malých rozměrech. Nosit a kupovat si menší a menší opasky kolem svého štíhlého pasu, se stalo doslova posedlostí. Podle nálezu těchto miniaturních opasků a kreseb z té doby, se dá počítat s častým užíváním stahovacích korzetů, které zeštíhlovaly ženský pas do extrémně drobného obvodu.
Další stopy po užívání korzetů pocházejí z maleb na hrnčířské hlíně nalezené na Krétě, v Egyptě, Římě, Řecku a Asýrii.
Řecké ženy nosily řadu několika pásků, tvořících jakýsi skládaný korzet. Krétské ženy nosily těžké široké opasky a vesty "bolero", které podporovaly jejich prsa. Ženy v Egyptě měli korzet zabudovaný přímo v šatech a Římané považovali korzet za něco, co je povyšovalo nad chudinou a otroky. Proto se prvky korzetu, objevovaly jak v dámském šatníku, tak i v pánském.
Odkaz na korzet lze najít i v bibli. Ve třetí kapitole Isaiah. Křesťané užívali omotané lano kolem pasu a později se začaly dovážet z Istanbulu a Alexandrie škrtící pásy, s bohatou výzdobou ovlivněnou Východem.

korzet3


13. - 14. století
Během 13. a 14. století se postupem času začalo nosit stále těsnější a upjatější oblečení. Úprava siluety těla byla dosahována tuhými výrobky a korzety byly nedílnou součástí tehdejších šatů. Tyto oděvy byly známé, jako šaty do kytlice. V Anglii byly šaty do kytlice klasické župany s korzety uloženými uvnitř jako součást županu. Chaucer se zmiňuje ve svých historkách, o pestrých barvách těchto ženských šatů do kytlice. Později se také objevil módní výkřik nazvaný "Surcoats". Šlo o část oděvu nošenou jako svrchník, který pevně uzavřel tělo a udržoval tělesné křivky, volnějším způsobem než korzet. To, že se však nosila tato část jako svrchník, považovala se za něco oplzlého a Karel V. prohlásil, že kdo bude tuto součást oděvu nosit, bude vyloučen ze společnosti.
Ženy v korzetech mnohdy nebyly schopné sedět a především byla omezena možnost normálního dýchání. Proto se často stávalo že ženy omdlévaly. Korzet ve své extrémní snaze ženu maximálně zúžit často dokonce znatelně deformoval vnitřní orgány.
Viktoriánské ženy věřily tomu, že čím těsnější korzet, tím čistější mravy. Povolené tělo se často považovalo za hřích. Povolnější tělo se rovná povolnější ženě. Ctnost proto s korzetem přinášela mnohdy velké utrpení a bolest, kterou však ženy trpěly.
Dělnické ženy nenosily těsné korzety, protože by byla omezena jejich práce. A tak nosily jen hadrové volnější korzety, které jen lehce obepínaly tělo.
14. století
Příchod hedvábí do módního průmyslu ve 14. století přinesl častější využití hedvábí, brokátu, sametu a damascenské oceli. Tyto materiály plnily účel ozdoby a podpory tělesných křivek. První hladký korzet s ocelovou výztuží vznikl v Itálii a nesl jméno "Coche". Později se dostal také do Anglie. Korzet vypadal hladce, rovně, měl velice tuhé linky a distancoval se od využívání ozdobných krajek a šperků. Nejranější železná výztuž korzetu je datována na rok 1556.
16.století
V 16.století byl kostým s korzetem jakousi symbolikou společenské pozice, hodnosti a bohatství. Korzet hrál velkou společenskou roli. U francouzského dvoru, pod vlivem Kateřiny de Midici, nosily ženy korzety stále upjatější a těsnější. Ženy si vytvářely přímo kuželkovitý tvar těla. Jejich opasky nebyly širší než 15 palců. Dokonce se tvrdilo, že se vyskytovaly i opasky 13-ti palcové. Což se zdá být již velice extrémní představou.
Také konstrukce korzetu si v 16.století prošla jednou zajímavou změnou. V nových korzetech šlo o čtyři talířovité prvky s dírkováním, spojené po stranách a s možností vstoupit do tohoto obleku zádovým otvorem se šněrováním. Korzety obsahovaly kovové části, jenž stále udržovaly vysněný tvar těla a pevně ho svíraly. Korzet se stal normální součástí dámských šatníků, ale stále šlo především o módní trend, než o ortopedickou funkci.
Další změny v 16.století se odehrály v kombinaci a podobě tehdejších sukní. Zatímco tělo, se stále zužovalo a uzavíralo do těsnějších korzetů, sukně rostly do širších a plnějších rozměrů. V konstrukcích sukní se začalo též využívat dřevěných konstrukcí a později šlo o kombinaci dřeva a oceli. Čím více svírala ocel v korzetu tělo ženy, tím více se snažila ocel v sukni o pravý opak. Malé štíhlé tělíčko posazené na obrovské a mohutné sukni.
17.století
V 17.století se poněkud ubralo v extravagantním využívání látky. Výztuží korzetů se stalo dřevo, slonovina, kov nebo velrybí kost. Korzety se vyráběly dokonce i s vyměnitelnými částmi výztuže a často se stávalo, že pokud mladík chtěl svoji slečnu potěšit, vyrobil a věnoval jí výztuž vyřezanou vlastníma rukama. Dívka pak nosila svůj korzet s touto výztuží jako projev lásky ke svému chlapci. Zajímavostí je i to, že některé ženy nosily ve svém korzetu výztuže, tvarované do tvaru nože a použitelné pro obranu před nechtěným obdivovatelem.
18.století
V 18. století se na krátkou dobu vrátila móda pestře ozdobených korzetů. Korzetům přibyly ramínka a nosily se až na spodní halence. Kostice byly někdy tak tuhé a tělo svírající, že to vyburcovalo soudobé lékařské kapacity.
Stále se hodně používala bavlna a ženy "především bez lichotivých křivek" neváhaly používat toto těsné vězení pro své tělo a strategicky používat silu korzetu k násilnému vymodelovaní křivek svého těla.
19.století
V 19.století přišla s novým korzetem Jana Julien Josselin. Šlo o korzet, který měl na přední straně rozdělený na dvě části, které se háčkovitě propojily a celkově šlo o mnohem pružnější korzet, který padnul na každé ženské tělo, velice dobře. Velice kvalitní a dobře padnoucí korzet vyrobila společnost Thomson a brzy se začalo používat místo ocelové výztuže, výztuž gumová. Prvním gumou tvarovaný a ženskému tělu příjemnější korzet s již ne tak extrémní funkcí utěsnění těla, vznikl v roce 1860. V roce 1880 se ke korzetu přidala nová součást a to podvazky, pro držení punčoch.
Následovala vlna pohodlnějších korzetů, kde výztuž byla gumová a nebo šlo jen o využití provázku. Korzet měl také v této době větší ramínka a byl velmi pružný.
V roce 1920 korzet plnil spíše erotickou úlohu v šatníku ženy než praktickou. Korzety se hodně užívaly ve veřejných domech a pro zpestření sexuálního života.  V roce 1930 byl korzet odstrčen módou příjemného a pružného spodního prádla.

Návrat Korzetu ve 20.století
Ve 20. století se korzet vrátil v novém stylu. Přirozeně, že nejde o běžnou součást dámského šatníku, ale o zpestření. Jde o módní výstřelek a především o vzrušující doplněk moderního umění. Korzet se stává módním fetišem. Často se využívá v gothic stylu, S/M a umění. Například popová královna Madona používala korzet na svých koncertech. Korzet se stal něčím výjimečným a exklusivním. Speciální obchody prodávají ručně zpracovávané korzety za vysoce přemrštěné ceny. Začínají se vyrábět korzety z latexu a znovu se začínají vyrábět šaty jejíž nedílnou součástí se stávají vzrušující korzety z nejrůznějších materiálů a nejrůznějších tvarů. Korzet se stává sám o sobě jistým módním šperkem.
Už samotné vázání korzetu může být zajímavou erotickou předehrou. A žena v korzetu může dnes působit velice dominantně a sexy. Na internetu naleznete mnoho specializovaných prodejen na korzety z kůže, latexu, gumy, bavlny a dalších materiálů. Takže pokud Vás korzet zajímá a nebo si chcete nějaký pořídit, máte dnes celkem slušnou možnost si vybrat přesně takový, jaký se Vám líbí.

korzet
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Tajemná Temnota Tajemná Temnota | Web | 6. října 2010 v 14:16 | Reagovat

No, kdysi to bylo docela brutální, ted bych si náký koupila i já, ale to se do něj budu muset nejdřív vejít :D.

2 Eve.Balm Eve.Balm | Web | 7. května 2012 v 21:00 | Reagovat

Super článek. Udělala jsi kus práce. My se teď snažíme dnešním nositelkám korzetů přiblížit, jak korzet působí na lidský organismus a poradit, jaký dodržovat životní styl, aby si korzetem pokud možno nepoškodily zdraví:http://ettelea-heri-morna.blog.cz/

3 Funny Funny | E-mail | 16. května 2013 v 23:43 | Reagovat

Super článek.:-)
Fajn korzety mají i v tomhle eshopu.
http://www.svudnekousky.cz/

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama